Science Fair Links

Contact

Jessica H. Thomas, Ph.D.
Assistant Professor of Biology

(315) 792-3057

37th Annual Regional Science Fair Winners


Special Awards



A special thank you goes to the many organizations who supported the Regional Science Fair for making these awards possible.

Winners are listed alphabetically.

Science Fair 2015

Science Fair 2015

Science Fair 2015

Science Fair 2015

Science Fair 2015

Science Fair 2015

Science Fair 2015
Ammar Arnautovic
• American Meteorological Society Award

Amra Becirevic
• Oneida Research Services Inc. Award

Selma Besirevic
• Oneida Research Services Inc. Award

Eva Borton
• The Don and Sally Majka Award in Social Sciences

Leah Boykin
• The Aaronson Award
• Vincent J. Coyne Award


Sarah Braunlich
• The Majka Award in Ecology or Conservation
• Intel Excellence in Computer Science Award
• NOAA's Taking the Pulse of the Planet Award
• Association for Women Geoscientists Award
• Society for In Vitro Biology Award


Jason Browne
• Mu Alpha Theta Award

Katherine Burritt
• Stockholm Junior Water Prize
• U.S. Air Force Award
• U.S. Navy Award


Peter Burritt
• American Meteorological Society Award
• Yale Science and Engineering Association Award


Emily Cajic
• Pratt and Whitney Metals, Inc. Award

Suveer Desai
• Asa Gray Biological Society Award
• The Aaronson Award
• U.S. Navy Award


Tejas Desai
• In Memory of Adam and Bertha Lachut Award
• Norman P. Bernstein Award for Achievement in Electronics


Deven Draper
• The Majka Award in Natural Science

John George
• In Memory of Adam and Bertha Lachut Award
• Norman P. Bernstein Award for Achievement in Electronics


Ada Gouse
• U.S. Navy Award
• RICOH Sustainable Development Award


Shiane Irwin
• Utica College Natural Alumni Council Award
• ASU Walton Sustainability Solutions Initatives Award


David Jeselson
• In Memory of Adam and Bertha Lachut Award
• Vincent J. Coyne Award
• U.S. Metric Association Award


Andrew Krom
• U.S. Air Force Award

Andries Kruger
• U.S. Air Force Award

Hannah Libertella
• The Surgeon General's Special Science Award Certificate

Patrick Mahoney
• Norman P. Bernstein Award for Achievement in Electronics

Reem Nagi
• Stockholm Junior Water Prize

Joseph Pascucci
• Asa Gray Biological Society Award

Christopher Rivera
• The Don and Sally Majka Award in Social Sciences

Kimberly Rivera
• APA Outstanding Research in Psychology Award
• Doris Miga Award
• Utica College National Alumni Council Award


Rebecca Sergott
• Stockholm Junior Water Prize

Alexia Vo
• ASM International Foundation Award

Hayden Zielinski
• U.S. Navy Award

John Zuchowski
• U.S. Air Force Award
• Pratt and Whitney Metals Inc. Award
• Oneida Research Services Inc. Award