Science Fair Results and Awards

Science Fair Results and Awards

Grand Champion, 1-4th Place, and Special Award Results from 2022 

Click here for a list of the prizes








Senior Division - Grand Champion
Dennis van Hoesel - Microfibers: A Macroproblem

Senior Division - Runner-up Grand Champion
Maya Virgil - Think Before You Drink

Junior Division - Grand Champion
Ellie Secor - The Effect the Backboard has in Basketball

Senior Division - Physical Science
1st - Isla McCullough - CO2 Around You
2nd - Eli Davis - Break-in' Tesselation
3rd - Karl van Hoesel - Climate Change and Ocean Acidification: A Shell Game
4th - Adeline Melnick - Cost-Efficiency of Different Batteries

Senior Division - Natural Science
1st - Maya Virgil - Think Before You Drink
2nd - Casey Clausen - Can Greywater Affect Plan Growth?
3rd - Abdullah Shaik - Leaving Bacteria in the Dust
4th - Alyssa Militello - Blame It On The Rain

Senior Division - Math, Computer, and Engineering
1st - Dennis van Hoesel - Microfibers: A Macroproblem
2nd - Seth Walther - Cheating Death
3rd - Gavyn Burgdoff - Musical Magnets

Junior Division - Physical Science
1st - Ellie Secor - The Effect the Backboard Has In Basketball
2nd - Ella Staskoski - Electrolyte Challenge
3rd - Sienna Aiken - Does the Color of Fire Affect the Heat of the Flame?
4th - Evelyn Gates and Alexis Stevens - Synchronization of Metronomes

Junior Division - Natural Science
1st - Andrew Bashant - Does Bug Repellent Affect the Plants Around Me?
2nd - Ella Brehaut and Vincenza Constantino - Paw Preference
3rd - Ashley Waterman - Blue Light Plants
4th - Eliana Bentley - "Egg"cellent Teeth


Special Awards
Ella Staskoski - AFCEA Awards Supported by the Air Force Research Laboratory-Junior Level 1st Place
Eliana Bentley - AFCEA Awards Supported by the Air Force Research Laboratory-Junior Level 2nd Place
Matilda Terrell - AFCEA Awards Supported by the Air Force Research Laboratory-Junior Level 3rd Place
Dennis van Hoesel - AFCEA Awards Supported by the Air Force Research Laboratory-Senior Level 1st Place
Maya Virgil - AFCEA Awards Supported by the Air Force Research Laboratory-Senior Level 2nd Place
Eli Davis - AFCEA Awards Supported by the Air Force Research Laboratory-Senior Level 3rd Place
Emily Smith - American Meteorological Society-Senior Level
Matilda Terrell - American Psychological Association Award-Senior or Junior Level
Ashley Waterman - Asa Gray Biological Society Award - Junior Level
Gavin Krauciunas - Asa Gray Biological Society Award - Senior Level
Lily Martin - ASM Materials Education Foundation-Senior or Junior Level
Grace Grems - Association for Women Geoscientists Award-Senior or Junior Level
Brooklyn Helmer - Doc Aaronson Award - Junior Level
Olivia Lalyer - Doc Aaronson Award - Junior Level
Gavin Krauciunas - Doc Aaronson Award - Senior Level
Matilda Terrell - Doris Miga Award - Junior Level
Elizabeth Bashant - Doris Miga Award - Senior Level
Emily Smith - Dr. Rhea Jezer Energy21 Student Scholar Prize- Senior Level
Eli Davis - Mu Alpha Theta Award-Senior Level
Casey Clausen - NASA Earth System Science Award-Senior or Junior Level
Dennis van Hoesel - National Geographic That’s Geography!–Cultivating Empathy for the Earth Award - Senior Level
Andrew Bashant - NOAA’s Taking the Pulse of the Planet Award-Senior or Junior Level
Wyatt Nebush - Norman P. Bernstein Award - Junior Level
Isla McCullough - Norman P. Bernstein Award - Senior Level
Ellie Secor - Office of Naval Research Science Award - Junior Level NO TEAMS
Shlok Patel - Office of Naval Research Science Award - Senior Level
Eliana Bentley - Oneida Research Services Inc. Award - Junior Level
Abdullah Shaik - Oneida Research Services Inc. Award - Senior Level
Grace Grems - Pratt and Whitney Metals, Inc. - Junior Level
Karl van Hoesel - Pratt and Whitney Metals, Inc. - Senior Level
Dennis van Hoesel - RICOH Sustainable Development Award-Senior or Junior Level
Alyssa Militello - Society for In Vitro Biology Award-Senior Level
Dennis van Hoesel - Stockholm Junior Water Prize - Senior Level (15yo by Aug. 1)
Mason Hart - The “Doc” Aaronson Award in Biology-Junior Level
Abdullah Shaik - The “Doc” Aaronson Award in Biology-Senior Level
Grace Grems - The Adam and Bertha Lachut Award - Junior Level
Casey Clausen - The Adam and Bertha Lachut Award - Senior Level
Sienna Aiken - The Copernicus Award - Junior Level
Dennis van Hoesel - The Copernicus Award - Senior Level
Eliana Bentley - The Madame Curie Award - Junior Level
Karl van Hoesel - The Madame Curie Award - Senior Level
Grace Grems - The Sally Lachut Majka '61 and Donald Majka Award in Earth Science or Conservation - Junior Level
Isla McCullough - The Sally Lachut Majka '61 and Donald Majka Award in Earth Science or Conservation - Senior Level
Casey Clausen - U.S. Agency for International Development (USAID)-Senior or Junior Level
Dennis van Hoesel - U.S. Metric Association Award-Senior or Junior Level
Karl van Hoesel - Yale Science and Engineering Association Award-Senior Level

Contact Us

Jessica H. Thomas, Ph.D.

Jessica H. Thomas, Ph.D.

Associate Professor of Biology
jhthomas@utica.edu
(315) 792-3057

I would like to see logins and resources for:

For a general list of frequently used logins, you can also visit our logins page.