Science Fair Links

Contact

Larry Aaronson, Ph.D.
Professor of Biology

(315) 792-3057


36th Annual Regional Science Fair Winners


Special Awards



A special thank you goes to the many organizations who supported the Regional Science Fair for making these awards possible.

Winners are listed alphabetically.

Science Fair 2014

36th Annual Regional Science Fair

36th Annual Regional Science Fair

36th Annual Regional Science Fair

36th Annual Regional Science Fair

36th Annual Regional Science Fair

36th Annual Regional Science Fair

36th Annual Regional Science Fair
Tristan Abend
• U.S. Metric Association Award
• Yale Science and Engineering Association Award
• Oneida Research Services Inc. Award for Achievement in Chemistry

Anthony Acosta
• Norman P. Bernstein Award for Achievement in Electronics

Ammar Arnautovic
• U.S. Navy/Marine Corps Award

Eva Borton
• APA Outstanding Research in Psychology Award
• Asa Gray Biological Society Award for Achievement in Biology
• Pratt and Whitney Metals, Inc.
• The Majka Award for Natural Science
• The Don and Sally Majka Award for Social Science

Katherine Burritt
• ASM International Foundation Award
• Stockholm Junior Water Prize
• U.S. Navy/Marine Corps Award

Joshua Clarkson
• Ricoh Sustainable Development Award

Suveer Desai
• Norman P. Bernstein Award for Achievement in Electronics
• Pratt and Whitney Metals, Inc.

John George
• Norman P. Bernstein Award for Achievement in Electronics

Isabel Gouse
• Mu Alpha Theta Award

Andy Jeselson
• U.S. Department of Health and Human Services Award

Davey Jeselson
• Stockholm Junior Water Prize
• The Majka Award for Ecology or Conservation

Nicole Jeselson
• Oneida Research Services Inc. Award for Achievement in Chemistry

Devin Kilpatrick
• NOAA Award
• Asa Gray Biological Society Award for Achievement in Biology

Ryan Kolwaite
• U.S. Navy/Marine Corps Award

Andries Kruger
• National Society of Professional Engineers Award

Sylvia Kryszczuk
• U.S. Navy/Marine Corps Award
• Utica College National Alumni Council Award

Daniel McKeown
• Stockholm Junior Water Prize
• Vincent J. Coyne Award for Natural Science

Finn Morrissey
• The Don and Sally Majka Award for Social Science

Chris Rivera
• Utica College National Alumni Council Award

Nwe Nee Sar
• Vincent J. Coyne Award for Natural Science

John Slawson
• National Society of Professional Engineers Award

Katherine Stanton
• Intel Excellence in Computer Science Award

Jamie Weakley
• Association for Women Geoscientists